Okret strona wiis rozmiar

Serdecznie zapraszamy do lektury analizy przygotowanej przez eksperta WIIS kmdr rez. Ryszarda Grudzińskiego pt. „Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego?”. W tekście kmdr Grudziński omawia kwestię wymagań operacyjnych względem nowych okrętów podwodnych, które planuje pozyskać Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu Orka.

Tekst porusza również kwestie związane ze środowiskiem operacyjnym Marynarki Wojennej RP, rolą okrętów podwodnych w doktrynie działania polskich sił morskich oraz tym jakimi cechami charakteryzują się współczesne konwencjonalne okręty podwodne i które z tych charakterystyk są szczególnie istotne z naszego, polskiego punktu widzenia.

Cały tekst w języku polskim dostępny jest dla Państwa tutaj. Zapraszamy do lektury.

 

NATO 3a

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą analizą Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych autorstwa Dyrektora Działu Analiz WIIS Antoniego Pieńkosa oraz Wiceadmirała (rez.) dr hab. Stanisława Zarychty. W przededniu szczytu NATO w Brukseli autorzy poruszają problematykę: znaczenia obszaru północnoatlantyckiego dla Sojuszu, morskich struktur dowodzenia NATO, planów powołania nowego dowództwa atlantyckiego oraz ochrony komunikacji podmorskiej na obszarze traktatowym.  

Cały tekst w języku polskim dostępny jest dla Państwa tutaj. Zapraszamy do lektury.

PREV WIIS Debata KOT 20170619 166

Pragniemy zaprosić Państwa do lektury komentarza autorstwa kontradm. SG. Piotra Stockiego, eksperta WIIS inspirowanego debatą WIIS o kształcie Obrony Terytorialnej, która odbyła się 19 czerwca 2017 roku. Tekst odnosi się do bardzo istotnej problematyki współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej z niemilitarnym komponentem bezpieczeństwa państwa. Cały tekst dostępny jest dla Państwa tutaj. Zapraszamy serdecznie do lektury.

hamburg 2903368 1920

Ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych kontradm. SG rez. Piotr Stocki oraz dyrektor działu analiz WIIS Antoni Pieńkos w swojej analizie podejmują problematykę kwestii związanych z prowadzeniem i finansowaniem programów okrętowych. Szczególny nacisk, z uwzględnieniem doświadczeń zagranicznych w tym zakresie, został położony na znaczenie zapewnienia stabilnego dystrybuowania środków oraz konsekwentnego i perspektywicznego planowania założeń projektów.

Cały tekst dostępny jest dla Państwa tutaj. Zapraszamy serdecznie do lektury.

 

WOT.3

Pragniemy zaprosić Państwa do lektury artykułu autorstwa Małgorzaty Grzegrzółki, Dyrektora Działu Programów Militarnych WIIS podsumowującego debatę WIIS o kształcie Obrony Terytorialnej z dnia 19 czerwca 2017 roku. Dokument inspirowany był prowadzonymi podczas tego wydarzenia dyskusjami, ale odnosi się również do najbardziej aktualnych problemów związanych z powoływaniem i funkcjonowaniem Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), w tym do modelu WOT, szkolenia tej formacji oraz jej wyposażenia. Cały tekst dostępny jest dla Państwa tutaj. Zapraszamy serdecznie do lektury.

 
trojkat szary
KONTAKT

WARSZAWSKI INSTYTUT
INICJATYW STRATEGICZNYCH

ul. Puchaczy 25, 02-837 Warszawa
telefon: +48 793 411 031
e-mail: biuro@wiis.org.pl
KRS: 0000651459    NIP: 7010640064    REGON: 366037554
Nr rachunku: 82 1750 0012 0000 0000 3573 5755

facetwit

 


 

STATUT FUNDACJI

 

PARTNERZY

logo stratfor          Logo WBNiL             TS            logocw n0iRdjL