Od uroczystego złożenia wieńca pod Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa oraz oddania honorów pod Ścianą Pamięci rozpoczęło się spotkanie warsztatowe w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, którego organizatorem był Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych. Głównym celem spotkania była prezentacja gry planszowej „Wojsko Polskie – misje zagraniczne” opracowanej przez WIIS we współpracy z Centrum oraz wydawnictwem Taktyka i Strategia w ramach projektu Żywa historia – spotkanie z Weteranem.

Uczestniczący w warsztatach nauczyciele szkół średnich oraz przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych mieli okazję zapoznać się z historią polskiego udziału w operacjach zagranicznych Wojska Polskiego po II wojnie światowej, a także działalnością Centrum, którego misją jest pielęgnowanie pamięci o niezwykle istotnej roli, jaką odgrywają dla utrzymania pokoju na świecie polscy żołnierze. Niezwykle ciekawa i innowacyjna ekspozycja w Sali Tradycji przyciągnęła bardzo duże zainteresowanie ze względu na unikatowe eksponaty oraz niezwykle staranie przygotowaną aranżację. Weterani misji przekazali na użytek zwiedzających szereg, nierzadko osobistych, pamiątek, które znalazły swoje miejsce w tematycznych gablotach poświęconych różnym aspektom życia podczas służby poza graniami państwa. Zwieńczeniem tej części spotkania było zwiedzanie niedawno otwartej wystawy poświęconej saperom działającym w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Jednak najważniejszą częścią spotkania była pilotażowa rozgrywka „Wojska Polskiego – misji zagranicznych”, podczas której w rolę graczy wcielili się biorący udział w spotkaniu nauczyciele. Poruszali się oni po będącej planszą mapie świata, podążając śladami polskich żołnierzy uczestniczących w operacjach poza granicami państwa i zdobywając punkty za poprawne odpowiedzi na pytania związane z poruszaną w projekcie tematyką. Rozgrywka miała na celu nie tylko zaprezentowanie gry jako niekonwencjonalnego, a przy tym również bardzo wartościowego i angażującego narzędzia dydaktycznego, ale również przetestowanie przyjętych w niej mechanizmów.

Gra „Wojsko Polskie – misje zagraniczne” będzie już w najbliższym czasie możliwa do zdobycia w konkursach organizowanych przez naszych partnerów oraz dystrybuowana przez WIIS do uczestniczących w projekcie szkół. Zapraszamy w związku z tym do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie będą pojawiać się na bieżąco informacje na temat tych konkursów, a zainteresowanych programem nauczycieli i szkoły zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule wiadomości prosimy zamieścić nazwę programu: Żywa historia – spotkanie z Weteranem) lub telefonicznego (+48 793 411 031) z WIIS.

Zapraszamy także do kontaktu mailowego podmioty zainteresowane wsparciem przedsięwzięcia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zachęcamy także do kontaktu z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, zapoznania się z jego ofertą edukacyjną, księgozbiorem biblioteki specjalistycznej oraz odwiedzin Centrum. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: centrum-weterana.mon.gov.pl


 
trojkat szary
KONTAKT

WARSZAWSKI INSTYTUT
INICJATYW STRATEGICZNYCH

ul. Puchaczy 25, 02-837 Warszawa
telefon: +48 793 411 031
e-mail: biuro@wiis.org.pl
KRS: 0000651459    NIP: 7010640064    REGON: 366037554
Nr rachunku: 82 1750 0012 0000 0000 3573 5755

facetwit

 


 

STATUT FUNDACJI

 

PARTNERZY

logo stratfor          Logo WBNiL             TS            logocw n0iRdjL