Drukuj

W dniach 7-9 listopada ponad tysiąc osób, w tym dyplomaci i członkowie Kongresu, historycy, a także obrońcy wolności i praw człowieka, zebrało się w Waszyngtonie na obchodach upamiętnienia Ofiar Komunizmu, uroczystości zorganizowanej przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu z okazji setnej rocznicy rewolucji bolszewickiej.

Główną częścią uroczystości była konferencja (8-9listopada) pt. Refleksje nad wiekiem spustoszenia, która odbyła się w Bibliotece Kongresu. Wśród prelegentów pojawili się m.in. Amb. Paula Dobriansky, dr Alan Charles Kors, J.E. Vytautas Landsbergis, dr Arkady Ostrovsky i Peter Robinson.

We wtorek, 7 listopada, dokładnie w 100. rocznicę wybuchu rewolucji, Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu wydała przyjęcie, w którym wzięli udział dyplomaci, amerykańscy politycy, działacze opozycji demokratycznej oraz przedstawiciele rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej niegdyś uzależnionych od Moskwy. Podczas przyjęcia w imieniu władz Polski wystąpiła sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów senator Anna Maria Anders.

Tego samego dnia przedstawiciel Partii Demokratycznej ze stanu Ohio w Izbie Reprezentantów Marcy Kaptur razem z kilkoma deputowanymi z obu partii reprezentowanych w amerykańskim parlamencie poinformowała o utworzeniu grupy parlamentarnej (tzw. caucusu) Ofiar Komunizmu.

Członkowie tej grupy zamierzają skupić się m.in. na zagadnieniach rosyjskiej ekspansjonistycznej polityki wobec Ukrainy, pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Wenezueli oraz łamania praw człowieka na Kubie i zagrożeniach, jakie dla świata stanowi produkcja przez Koreę Północnej broni atomowej.

Trzy dni refleksji zakończyły się uroczystą kolacją wieczorem 9 listopada w głównej sali Union Station. Na scenie pojawiły się flagi krajów oficjalnie uczestniczących w obchodach - Albanii, Bułgarii, Kanady, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Gruzji, Węgier, Izraela, Kosowa, Łotwy, Litwy, Macedonii, Malty, Czarnogóry, Polski, Rumunii, Słowacji, Słoweni, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Przemówienie główne zostało wygłoszone przez Nialla Fergusona, profesora historii Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Harvarda.

Przewodniczący dr Lee Edwards i dyrektor wykonawczy Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu Marion Smith uhonorowali Elenę Zhemkovą i Natana Sharansky'ego Medalem Wolności Trumana-Reagana za ich niesłabnące zaangażowanie na rzecz wolności i demokracji oraz sprzeciw wobec komunizmu i wszystkich innych form tyranii. W wiadomości wideo prezydent George'a W. Busha podziękował Sharansky'emu i Fundacji za ich pracę i przypomniał wszystkim, że "wolność jest cenna i nie może być uważana za pewnik, że zło jest prawdziwe i musimy się z nim zmierzyć".

Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS) był partnerem uroczystości.