W dniu 3 października 2018 roku Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych zorganizował debatę pt. "Current political dynamic in US towards Poland and the CEE region", której gościem specjalnym był Corey Lewandowski, Szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Celem przedsięwzięcia było pogłębianie dyskusji decydentów nt. współpracy transatlantyckiej w dziedzinach polityki zagranicznej i gospodarki z partnerami zza oceanu oraz uświadamianie społeczeństwa polskiego na temat wagi zacieśniania więzów politycznych i gospodarczych Polski oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Spotkanie poprowadził Jacek Karnowski, Redaktor naczelny tygodnika „Sieci”, a wśród zgromadzonych gości byli naukowcy, eksperci ds. polityki międzynarodowej i przedstawiciele think tanków oraz dziennikarze.

Wśród poruszonych na spotkaniu tematów można wymienić między innymi obecną sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kulisy działania administracji w Białym Domu oraz, co z polskiego punktu widzenia najważniejsze, amerykańską politykę wobec regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zaznaczył Corey Lewandowski sukces Donalda Trumpa polega na tym, że zaczął mówić ludziom prawdę i pokazywać, że nie ma rzeczy, których nie można zrobić. Hasło Prezydenta Trumpa America first nie oznacza, że ze Stany Zjednoczone chcą iść w izolacjonizm, tylko że mają zamiar dbać o swoje interesy – jak zaznaczył Lewandowski Trumpa nie wybrano, aby reprezentował kogoś innego, tylko Amerykanów, a USA zbyt długo przepraszało, że jest liderem i że posiada siłę do walczenia o swoje interesy. Ta walka przejawia się między innymi w zmianie polityki handlowej względem Chin, Unii Europejskiej czy Korei Południowej. W sytuacjach, gdzie do tej pory mówiono sobie, że tego nie można zrobić Trump pokazuje, że przyjęte zwyczaje nie ograniczą jego woli do działania – jest to jedna z przyczyn, dla których jest także tak często oceniany negatywnie. Jak tłumaczył Lewandowski Ameryka stara się obecnie kierować zasadą wzajemności, czego przykładem jest polityka wobec Korei Północnej czy sojuszników z NATO. Stany Zjednoczone nie mają jednak zamiaru być światowym policjantem i będą wspierać tylko tych swoich partnerów i sojuszników, którzy sami prezentują odpowiednią wolę do działania.

Dla tego też Polska została wskazana jako najsilniejszy i najbliższy partner USA w regionie, który rozumie potrzebę tego współuczestniczenia, czego najlepszym przykładem jest kwestia Fort Trump – potencjalnej amerykańskiej stałej bazy wojskowej na terytorium Polski. O sile i tradycji dobrych relacji dwustronnych świadczy też, zdaniem Lewandowskiego, fakt, że podczas swojej pierwszej wizyty zagranicznej Prezydent Trump odwiedził również Polskę oraz kogo wyłoniono do objęcia funkcji ambasadora w Warszawie – obecna ambasador ma bardzo dobry kontakt z prezydentem ze względu ich długoletnią znajomość. Podczas sesji pytań poruszona została między innymi bardzo ważna dla wszystkich Polaków kwestia zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych i jak zaznaczył Corey Lewandowski podczas swojego pobytu w Warszawie rozmawiał o tym także z amerykańską ambasador w Warszawie. Jego zdaniem to niezrozumiałe, że przez tyle lat problem ten nie został rozwiązany, ale zdaję sobie sprawę, że to wymaga zmian legislacyjnych. Jednakże Prezydent Trump w sytuacjach tego typu zwykle pyta się czemu my tak nadal robimy i zmienia to, więc należy być dobrej myśli. Na zakończenie z sali padło pytanie odnośnie gwarancji sojuszniczych i amerykańskiej obecności w Polsce. W odpowiedzi na to pytanie Corey Lewandowski zaznaczył, że chociaż trzeba mieć świadomość o relatywnej powolności reagowania NATO (nad czym, jak podkreślił, są już prowadzone prace), to jednak Amerykanie będą działać tak szybko jak to tylko możliwe, a Prezydent Trump pamięta o swoich sojusznikach – zwłaszcza tych, którzy rozumieją potrzebę własnego inwestowania w kwestie obronności.


 

 
trojkat szary
KONTAKT

WARSZAWSKI INSTYTUT
INICJATYW STRATEGICZNYCH

ul. Puchaczy 25, 02-837 Warszawa
telefon: +48 793 411 031
e-mail: biuro@wiis.org.pl
KRS: 0000651459    NIP: 7010640064    REGON: 366037554
Nr rachunku: 82 1750 0012 0000 0000 3573 5755

facetwit

 


 

STATUT FUNDACJI

 

PARTNERZY

logo stratfor          Logo WBNiL             TS            logocw n0iRdjL