Gen. bryg. rez. pilot Dariusz Wroński był dowódcą elitarnych jednostek Wojska Polskiego, m.in. 49. Pułku Śmigłowców Bojowych, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej w Iraku. Szef Wojsk Aeromobilnych (później WA i Zmotoryzowanych). Ostatni Szef Szkolenia Wojsk Lądowych (do rozwiązania w grudniu 2013).

Ukończył “Szkołę Orląt” w Dęblinie i przeszedł przez wszystkie szczeble kariery lotniczej i dowódczej od pilota do dowódcy brygady. Ukończył liczne kursy w Akademii Obrony Narodowej w tym prestiżowe, Podyplomowe Studia Polityki Obronnej. Przeszedł szkolenie we Francji (Phalsbourg) z zakresu bojowego poszukiwania i ratownictwa na polu walki (NVG w nocy) oraz szkolenie w USA w Fort Bragg - baza wojsk specjalnych - z zakresu przygotowania i prowadzenia działań w warunkach bojowych.

Wykształcenie cywilne: studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim - wydział ekonomii. Kurs członków rad nadzorczych z udziałem Skarbu Państwa. Rzeczoznawca Zamówień Publicznych. Posiada koncesję umożliwiającą działalność gospodarczą w zakresie handlu i obrotu specjalnego. W 2015 roku, po zakończeniu służby wojskowej utworzył firmę UAV & HELI Solutions, której jest właścicielem. W tym samym roku został Prezesem Zarządu Centrum Wdrożeniowo – Produkcyjnego ITWL Sp. z o.o. w Warszawie, organizując ją od podstaw. W ramach spółki utworzył jedną z pierwszych w Polsce certyfikowaną Szkołę Pilotażu Dronów.

Jest członkiem Rady Programowej Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Współpracuje m.in. z TVP, TV Republika, PR24, Technika Lotnicza i inne. Współorganizator i moderator licznych konferencji, kongresów w tym Międzynarodowej Konferencji Śmigłowcowej – styczeń 2016, Cluster World Congress II (przemysł lotniczy) – kwiecień 2016.

W czasie służby, pilot śmigłowców bojowych klasy Mistrzowskiej. Instruktor do lotów w ekstremalnych warunkach klimatycznych i wojennych w dzień i w nocy. Nalot życiowy 2780 godz., w tym 76 lotów bojowych na śmigłowcach szturmowych Mi-24W. Latał na SM-1, SM-2, Mi-2, Mi-24D/W. Zachodnie maszyny: AH-1, AH-64, Bo-105, UH-1D, Gazelle, Super Puma, Cougar, Bell - 412. Wyszkolił ponad 200 pilotów, głównie na śmigłowcach bojowych. Przygotował załogi do wykonywania zadań bojowych na prawie wszystkie zmiany w Iraku, Czadzie i Afganistanie. Wykonywał loty ratownicze i kierował Zgrupowaniem Śmigłowców w czasie powodzi w 1997 i 2001r. na południu Polski.

Jako Szef Wojsk Aeromobilnych – Gestor Uzbrojenia, odpowiadał za merytoryczny nadzór nad wdrożeniem sprzętu wojskowego do użytkowania w Siłach Zbrojnych RP a także użycie bojowe lotnictwa śmigłowcowego. Współuczestniczył w pracach instytucji międzynarodowych między innymi: Dowództwa NATO ds. Transformacji (ACT), Grupy NATO do spraw Uzbrojenia Wojsk Lądowych (NAAG) , Europejskiej Agencji Obrony (EDA), Stowarzyszenia FINABEL, OCCAR, JAPCC (dotyczęcego wykorzystania doświadczeń i prognozowania zagrożeń).

Jako Dyrektor Programu Śmigłowcowego wsparcia bojowego, zabezpieczenia i VIP, odpowiadał za merytorycznego nadzoru nad procedowanymi śmigłowcami w SZ RP. Przewodził polskiej grupie ekspertów w rozmowach z przedstawicielami OCCAR w ramach programu pozyskania śmigłowców uderzeniowych pk. KRUK. Przygotowywał Wymagania Operacyjne dla nowych, pozyskiwanych śmigłowców dla SZ RP oraz do „Programu bojowego poszukiwania i ratownictwa na polu walki - CSAR”.

Autor licznych prac i artykułów na temat wykorzystania i użycia śmigłowcowych grup zadaniowych w działaniach bojowych na współczesnym polu walki, w tym wiele analiz i opinii związanych z rozwojem zdolności śmigłowców do działań zgodnie z przeznaczeniem w kraju i za granicą. Przygotował Raport Śmigłowcowy dla SZ RP do 2030r.

 
trojkat szary
KONTAKT

WARSZAWSKI INSTYTUT
INICJATYW STRATEGICZNYCH

ul. Hoża 41/5B, 00-681 Warszawa
telefon: +48 22 696 25 12, +48 783 558 950
e-mail: biuro@wiis.org.pl
KRS: 0000651459    NIP: 7010640064    REGON: 366037554
Nr rachunku: 82 1750 0012 0000 0000 3573 5755

KONTAKT DLA MEDIÓW

e-mail: media@wiis.org.pl
telefon: +48 793 411 031


facetwit

 


 

STATUT FUNDACJI

 

PARTNERZY

logo stratfor          Logo WBNiL             TS            logocw n0iRdjL