21432685 1669441496463415 5142519284151001171 n

Program edukacyjny Żywa historia – spotkanie z Weteranem składa się z trzech etapów: stworzenia specjalnej, dedykowanej gry edukacyjnej Wojsko Polskie – misje zagraniczne; warsztatów dla nauczycieli oraz cyklu lekcji organizowanych w liceach na temat doświadczeń Weteranów działań poza granicami kraju oraz historii polskiego zaangażowania w zagraniczne misje wojskowe po zakończeniu II wojny światowej.

Intencją WIIS jest, poprzez działania w ramach programu, podniesienie świadomości uczniów w obszarze konfliktów zbrojnych na świecie, zapoznanie ich z doświadczeniami Weteranów z ich działań poza granicami kraju oraz z możliwymi ścieżkami zawodowymi w Wojsku Polskim, a także systemem przygotowywania żołnierzy do wyjazdów na misje zagraniczne. Oprócz tego projekt ma na celu pobudzenie dyskusji na temat znaczenia misji pokojowych na świecie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę rozwijania myślenia strategicznego w szkołach ponadgimnazjalnych i zachęcenie do wprowadzenia do nauczania nowych narzędzi dydaktycznych takich jak gry planszowe. Intencją, która motywowała Instytut do podjęcia prac nad projektem, jest polepszenie wizerunku żołnierzy Sił Zbrojnych RP w polskim społeczeństwie oraz propagowanie etosu służby w nich oraz budowanie szacunku do zawodu żołnierza.

Jednodniowe warsztaty dla nauczycieli mają na celu zapoznanie nauczycieli z działalnością WIIS i Centrum Weterana oraz grami planszowymi jako pomocą w prowadzeniu lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Podczas spotkania, oprócz zapoznania się z zaletami edukacyjnych gier planszowych i ich wartości dodanej w kształtowaniu kreatywnego myślenia, nauczyciele będą mieli szansę dowiedzieć się jaką wiedzę przekazać mogą żołnierze mający doświadczenie z misji poza granicami kraju i omówić dalsze możliwości współpracy w tym zakresie.

Kolejną fazą programu będzie seria lekcji w szkołach średnich. Zajęcia te pozwolą uczniom na zapoznanie się z tematyką zaangażowania Wojska Polskiego w działania poza granicami kraju po II wojnie światowej oraz poznają te zagadnienia z perspektywy Weterana działań poza granicami kraju.

 

 

trojkat

 

pudelko3d

Gra Wojsko Polskie – misje zagraniczne

 

W ramach programu Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych wraz z wydawnictwem Taktyka i Strategia opracowują grę edukacyjną, która dedykowana jest programowi i będzie mogła być wykorzystywana przez szkoły biorące udział w projekcie. Celem gry jest przybliżenie graczom historii, geografii i danych liczbowych dotyczących misji zagranicznych, w których brało udział Wojsko Polskie od momentu zakończenia II wojny światowej. Jej zadaniem jest zaprezentowanie grającym jak znaczące było polskie zaangażowanie w działania pokojowe na świecie oraz jak dużego poświęcenia wymagało to od uczestniczących w tych działaniach Polaków – czasem za zaangażowanie to płacili oni najwyższą możliwą cenę, cenę własnego życia i zdrowia. Dlatego też gra ta, tak jak cały projekt, stanowi również hołd dla wszystkich polskich weteranów, którzy brali udział w działaniach poza granicami kraju.

 
trojkat szary

 

Partnerzy programu

logocw n0iRdjL

 

Centrum Weterana poza Granicami Państwa pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Centrum aktywnie współpracuje z właściwymi w danej sprawie instytucjami resortowymi i pozaresortowymi oraz organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi. Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw. Istotną płaszczyzną działania Centrum jest realizacja zadań o charakterze edukacyjno-promocyjnym i popularyzatorskim. Poprzez różne formy działalności Centrum upowszechnia wśród społeczeństwa dorobek i znaczenie udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

 

 

 
 TS3

Wydawnictwo Taktyka i Strategia specjalizuje się w popularyzacji historii wojskowości oraz przygotowywaniu gier wojennych odwzorowujących najważniejsze i najciekawsze bitwy z historii świata, Europy oraz Polski.

 
 

Patronat honorowy:
Patronat medialny:
 
 
                           logo minister    Logo MON.svg
  
                          TVP Historia logo.svg      6
 
 

 
Partnerzy:

fundacja LOTOS znak       polski cukier
 
 
 
 
trojkat

 

Kontakt

 

Zainteresowanych programem nauczycieli i szkoły zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule wiadomości prosimy zamieścić nazwę programu: Żywa historia – spotkanie z Weteranem) lub telefonicznego (+48 601 894 644) z WIIS.


Zapraszamy także do kontaktu mailowego podmioty zainteresowane wsparciem przedsięwzięcia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Zachęcamy także do kontaktu z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, zapoznania się z jego ofertą edukacyjną, księgozbiorem biblioteki specjalistycznej oraz odwiedzin Centrum. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: centrum-weterana.mon.gov.pl

 

 

 

trojkat szary
 
trojkat szary
KONTAKT

WARSZAWSKI INSTYTUT
INICJATYW STRATEGICZNYCH

ul. Puchaczy 25, 02-837 Warszawa
telefon: +48 793 411 031
e-mail: biuro@wiis.org.pl
KRS: 0000651459    NIP: 7010640064    REGON: 366037554
Nr rachunku: 82 1750 0012 0000 0000 3573 5755

facetwit

 


 

STATUT FUNDACJI

 

PARTNERZY

logo stratfor          Logo WBNiL             TS            logocw n0iRdjL