IMG 5092

Rok 2018 to rok obchodów 100-lecia niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, ale to także rok obchodów setnej rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej, rówieśniczki niepodległego państwa polskiego. 28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną i dziś, w tym szczególnym momencie, należy podziękować i złożyć hołd wszystkim tym, którzy przez te sto lat od tamtego pamiętnego dnia poprzez swoją służbę w morskim rodzaju sił zbrojnych przyczyniali się do rozwoju naszej państwowości i umacniali bezpieczeństwo polskich obywateli.

W ramach uczczenia okrągłej rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej WIIS przygotował publikację “Polska Marynarka Wojenna od A do Z”, której celem jest przybliżenie czytelnikowi wielu różnych zagadnień związanych z historią, teraźniejszością oraz przyszłością morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce. Dzięki hasłowemu charakterowi i ciekawym ilustracjom publikacja może być ciekawą lekturą dla każdego czytelnika – zarówno tego, który morski rodzaj sił zbrojnych zna bardzo dobrze, jak i tych którzy dopiero go poznają. “Polska Marynarka Wojenna od A do Z” jest do zdobycia w ramach organizowanych przez WIIS oraz media branżowe konkursów.

Dodatkowo w ramach obchodów jubileuszu przedstawiciele zespołu WIIS spotkali się z młodzieżą biorącą udział w XIV Wieloboju Morskim zorganizowanym dla uczniów Szkół Podstawowych przez 2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Nagrodami dla najlepszych drużyn były egzemplarze wydanej przez WIIS gry edukacyjnej “Wojsko Polskie – misje zagraniczne”. Członkowie zespołu WIIS wzięli także udział w obchodach czerwcowego Święta Marynarki Wojennej w Gdyni, uczestnicząc między innymi w seminarium “100 lat Marynarki Wojennej RP” odsłonięciu pomnika Polska Morska oraz w Paradzie Morskiej i Lotniczej.

Konkurs i wystawa „Na morzu, lądzie i w powietrzu – obchody 100-lecia Marynarki Wojennej w obiektywie Polaków”

Jednak Marynarka Wojenna to nie tylko ludzie, ale także sprzęt i okręty – a te zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie przypadkowych przechodniów, widzów zgromadzonych na uroczystościach oraz miłośników tematyki marynistycznej. Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych, pragnąc uczcić ten wyjątkowy moment, zdecydował się zebrać te wspomnienia i zorganizować konkurs fotograficzny mający na celu wyłonienie najciekawszych fotografii zrobionych podczas uroczystości związanych z obchodami 100-lecia Marynarki Wojennej, abyśmy mogli u kresu obchodów raz jeszcze przeżyć te piękne chwile. Prace te zostały zebrane w wystawie pt. „Na morzu, lądzie i w powietrzu – obchody 100-lecia Marynarki Wojennej w obiektywie Polaków”, której premiera miała miejsce 28 listopada 2018 roku podczas oficjalnej Gali 100-lecia Marynarki Wojennej w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników uroczystości, a autorzy najciekawszych prac mieli przyjemność odebrać swoje nagrody bezpośrednio z rąk Inspektora Marynarki Wojennej Wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego. Wystawa jest dostępna do obejrzenia nieodpłatnie w gmachu Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej, a następnie także w kolejnych lokalizacjach – więcej informacji już niebawem na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. 


 
trojkat szary
KONTAKT

WARSZAWSKI INSTYTUT
INICJATYW STRATEGICZNYCH

ul. Puchaczy 25, 02-837 Warszawa
telefon: +48 793 411 031
e-mail: biuro@wiis.org.pl
KRS: 0000651459    NIP: 7010640064    REGON: 366037554
Nr rachunku: 82 1750 0012 0000 0000 3573 5755

facetwit

 


 

STATUT FUNDACJI

 

PARTNERZY

logo stratfor          Logo WBNiL             TS            logocw n0iRdjL